שם:
טלפון:
דוא"ל:  *
הודעה:
ראות אלגוריתמים

מערכת ראייה ממוחשבת – בניית קשרים בין המערכת למפעיל האנושי

יש לבנות נכון את הקשרים בין מערכת ראייה ממוחשבת למכונה בפס היצור, וכן את הקשרים בין מערכת ראייה ממוחשבת למפעיל האנושי. לתת לו את הכלים להבין מה קורה, מה ההחלטות שמתקבלות ולמה, ולאפשר לו לשמור את המערכת מכווננת לביצוע לפי המפרטים.

כאשר מערכת הראייה הממוחשבת כוללת מצלמה, מרכיב ראשון בחשיבותו היא התאמה של התאורה לתנאי הצילום. יש להביא בחשבון את אופי ההחזרה של המטרה ואופן ההחזרה של הרקע, את המבנה התלת ממדי של המטרה ואת דינמיקת התנועה של הסצנה. חשוב מאוד להתאים את כיווני התאורה, עוצמתה, המיקוד, הספקטרום והתיזמון שלה. בחללים סגורים או מוגבלים צריך להביא בחשבון פיזור חום אשר נוצר בנוסף לאור הנחוץ לצילום.

אופטיקה במערכת ראייה ממוחשבת

מרכיב חשוב נוסף בהגדרת מערכת הראייה הממוחשבת הוא האופטיקה המובילה את האור החוזר מן המטרה אל החיישן של מצלמה. יש לדאוג שהאופטיקה תפיק את ההגדלה הנחוצה לכיסוי את כל איזורי הסצינה המצולמת, רזולוציה ועיוותים מתאימים לקבלת הדיוקים הנחוצים, כל זאת בכדי להשיג את הצורך המבצעי המוגדר במפרט הביצועים.ראייה ממוחשבת - שימוש בוידאו

מידה שווה של חשיבות יש לבחירת המצלמה או המצלמות. יש לדאוג שיספקו את הרזולוציה הנחוצה לפי דיוק המדידות או גודל המטרות שצריך לגלות גילוי הדרושים, וכן לבחור קצב צילום מתאים לכמות האור שבסצנה ולדינמיקה של המטרה המצולמת. שיקול נוסף בבחירת המצלמה הוא קלות החיבור למחשב ומידת שליטה על מאפייני הצילום כדוגמת קצב, זמן חשיפה, סינכרון, בהירות קונטרסט והגבר.

פלטפורמת החישוב במערכת ראייה ממוחשבת

חשיבות רבה יש גם לבחירת פלטפורמת החישוב שבה ירוצו אלגוריתמי הראייה הממוחשבת ועיבוד התמונה. עליהם להתאים לתנאי הסביבה, למהירות ועומס החישוב הנחוצים וכמובן לתקציב. יש לשקול בחירה למשל בין מחשב תעשייתי חזק, מחשב נייד או מצלמה חכמה. או לבחור בין שימוש בכרטיסי עיבוד תמונה או שימוש במעבדים החזקים של הכרטיס הגרפי (GPU).

ראייה ממוחשבת ועיבוד תמונה

לבסוף יש לבחור את סיפריות עיבוד התמונה והראייה הממוחשבת, ולוודא שהן נותנות כיסוי מירבי לדרישות האלגוריתמיות שמכתיב מפרט הביצועים של המערכת, ושהאינטגרטור יוכל לתת פתרונות לכל הפערים שאינם מכוסים על ספריות המדף.

לאור האמור לעיל ברור שכדי לקבל תוצאות רצויות בזמן ובמחיר, עדיף להטיל את משימת האיפיון והבניה של מערכת ראייה ממוחשבת על בעל מקצוע מנוסה, ולחסוך את זמן הלימוד ושכר הלימוד הכרוכים בביצוע פרוייקט שכזה על ידי מתכנתים לא מנוסים.
 
עיבוד תמונה